Zaelektryzowani w Pustelniku

10 października grupa animatorów z Lublina „Zaelektryzowani” przybliżyła uczniom kl. VI i VII wiedzę z zakresu chemii i fizyki. Zaprezentowali wiele ciekawych doświadczeń z wodorem, helem, azotem, tlenem, parą wodną. W czasie tej niezwykłej lekcji uczniowie na własnych strunach głosowych sprawdzili działanie helu.  Starali się też spowodować wir w butelce z wodą, zobaczyli wybuch wytworzonego domowym sposobem wodoru.  Obserwowali doświadczenia z użyciem mieszanki propan - butan oraz lewitującą piłkę. Bardzo interesującymi eksperymentami była „paląca się dłoń”.

Dzieci bardzo aktywnie brały udział w pokazie chemiczno – fizycznych doświadczeń. Mogły one bezpośrednio zaobserwować zjawisko wystrzałowego spalania wodoru z kolorowymi piłeczkami, wrzenia ciekłego azotu, zmianę wysokości dźwięku w helu. Atrakcją były również „czarodziejskie okulary” tzn. odwracające gogle pozwalające na oglądanie świata do góry nogami! Plastikowe gogle wyposażone w dwa pryzmaty odwracały widziany przez nie obraz. „Zaeletryzowanym” udało się w umiejętny sposób połączyć elementy humorystyczne i  edukacyjne, zachęcając obserwujących do wspólnego, bezpiecznego eksperymentowania.